error: جاوا اسکریپت بر روی مرورگر شما غیرفعال است
تفریح یاب

آموزش خمیر پیتزا خانگی

کیوان رنجبر نویسنده: کیوان رنجبر
زمان انتشار: 1399/2/14زمان مطالعه: 5 دقیقه, 3 ثانیه
0 نظر 3137 بازدید
آموزش خمیر پیتزا خانگی
آموزش خمیر پیتزا خانگی

در این مقاله قصد داریم تا علاوه بر نحوه آماسازی خمیر پیتزا دستور پخت پیتزا را هم به روشی البته متفاوت برای شما توضیح دهیم. بسیاری بر این باور هستند زمانی که امکان خرید خمیر آماده از بازار وجود دارد چرا وقت خود را هدر داده و در منزل آن را تهیه کنیم اما پیتزایی که خمیرش را هم خود شما آماده کرده باشید به مراتب دلچسب تر خواهد بود.

برای تهیه خمیر پیتزا اغلب توصیه می شود که خمیر مایه را ابتدا عمل بیاورید اما اگر از سلامت خمیر مایه اطمینان دارید و قبلا از آن استفاده کرده اید و نتیجه مطلوب را گرفته اید نیازی به این کار نیست برای تهیه خمیر لازم است تا دو لیوان آرد را به همراه یک لیوان ماست و یک قاشق چایخوری نمک و یک قاشق غذا خوری خمیر مایه و چهار قاشق غذا خوری روغن مایع در ظرفی ریخته و ترکیب کنید در ادامه به این ترکیب آرد اضافه کنید تا زمانی که دیگر به دست شما نچسبد به همین سادگی خمیر شما آماده می شود بعد از تهیه خمیر آن را به ظرفی که چرب کرده اید منتقل کنید و حداقل به مدت دو ساعت استراحت دهید تا حباب های هوا در خمیر شکل گرفته و خمیر شما آماده شود. 

اما در مورد مواد میانی پیتزا در اینجا سه ماده میانی مختلف را برای شما شرح می دهیم دستور اول برای کسانی است که هیچ محدومیت غذایی و رژیمی ندارند در این دستور از سوسیس، کالباس، قارچ، فلفل دلمه ای، گوجه فرنگی و پنیر پیتزا استفاده می شود شما می توانید از پنیر های رند شده موجود در بازار استفاده کنید و یا اینکه از پنیر های ورقه ای استفاده کنید. اما این ماده میانی در مقایسه با مواد میانی پیتزاهای دیگر به شیوه ای متفاوت تهیه می شود به این صورت که قبل از آماده کردن پیتزا مواد را تفت می دهیم مطمئن باشید نتیجه کار رضایت بخش خواهد بود برای این کار در تابه ای مقداری روغن ریخته و سوسیس و کالباس را در آن تفت می دهیم و در ادامه فلفل دلمه را نیز اضافه کرده و بعد از اضافه کردن مقداری پاپریکا و ادویه انبه کار را به پایان می رسانیم در ظرفی جداگانه اجازه می دهیم تا قارچ ابتدا آب انداخته و بعد از کشیده شدن آب قارچ آن را به ترکیب سوسیس و کالباس اضافه می کنیم و در نهایت یک عدد گوجه فرنگی را نیز نگینی خرد کرده و به مواد اضافه می کنیم.

اما برای کسانی که با سوسیس و کالباس میانه خوبی ندارند این ماده میانی پیشنهاد می شود که سینه مرغ را آب پز کرده و بعد ریش ریش کنند در تابه یک پیاز نگینی شده را تفت داده و به آن مرغ و فلفل دلمه و قارچ را اضافه کرده و بعد از اضافه کردن ادویه جات دلخواه ترکیب میانی آماده است به این ترکیب می توان ذرت پخته شده هم اضافه کرد اگر گوشت مرغ هم میل ندارید می توانید از گوشت چرخ کرده گوساله استفاده کنید و بعد از پخت گوشت به آن فلفل دلمه و قارچ را اضافه کرده و از آن به عنوان ماده میانی استفاده کنید.

اما آن دسته از عزیزانی که تمایلی به مصرف گوشت هم ندارند می توانند پیتزای خود را به صورت گیاهی تهیه کنند به این صورت که یک عدد پیاز نگینی را در روغن تفت داده و به آن قارچ، فلفل دلمه، مقداری بروکلی و ذرت پخته شده اضافه کنند و در نهایت یک عدد گوجه فرنگی هم به صورت نگینی خرد کرده و به ترکیب مواد اضافه کنند.

بعد از آماده شدن مواد میانی باید به سراغ خمیر بروید. در مورد خمیر نکته ای که وجود دارد این که در درجه اول خمیر شما استراحت کافی را کرده باشد و در درجه دوم برای بازکردن خمیر از وردنه استفاده نکنید برای این منظور ابتدا سینی فر را با روغن چرب کنید و خمیر را درون سینی گذاشته و با کمک دست به آن شکل دلخواه خود را بدهید شما می توانید خمیر را به صورت معمول دایره ای شکل درآورده و یا به آن شکل مستطیلی بدهید.

بعد از پهن کردن خمیر در سینی فر در ابتدا بر روی خمیر مقداری کره بمالید کره ای که به دمای محیط رسیده باشد و به راحتی روی خمیر پخش شود بعد از آن یک لایه سس دلخواه خود را روی خمیر ریخته و به همه جای خمیر برسانید شما می توانید از سس ها موجود در بازار استفاده کنید و یا اینکه سس را در منزل تهیه کنید. برای تهیه سس یک عدد پیاز را به صورت نگینی خرد کرده و بعد از کمی تفت دادن به آن پوره گوجه فرنگی را اضافه کنید و بعد از اضافه کردن ادویجات و رب بعد از اینکه به خوبی سرخ شد سس شما آماده است در این پیتزا ما از دولایه پنیر استفاده می کنیم لایه اول پنیر را بر روی خمیر ریخته و بعد از آن مواد میانی را قرار می دهیم بعد از آن بر روی مواد میانی مجددا پنیر می ریزیم و با سس روی پیتزا را تزئین می کنیم.

حال پیتزا برای پخته شدن آماده شده است نکته مهم در زمینه پخت پیتزا این است که حداقل به مدت نیم ساعت قبل از پخت فر را روشن کنید تا به خوبی گرم شود بعد حرارت را روی 180 درجه سانتیگراد تنظیم کنید و اجازه دهید تا به مدت 15 دقیقه با شعله پایینی یا آون پیتزای شما پخته شود بعد از طی شدن این زمان شعله پایین را خاموش کرده و شعله بالا یا گریل را روشن کنید و اجازه دهید تا به مدت 10 دقیقه پیتزای شما پخته شود تا روی پیتزا حسابی پخته و برشته شود بعد از طی زمان اگر اندکی به پیتزا زمان دهید بهتر خودش را می گیرد و می توانید آن را برش زده و میل نمایید. در زمینه پیتزا شما این آزادی و اختیار عمل را دارید تا تنها از موادی در ترکیب ماده میانی استفاده کنید که باب میل شماست و هر ماده ای که دلخواهتان نیست را حذف کنید تا نتیجه کار آن چیزی شود که باب میل شماست.

اشتراک گذاری :
نظر شما:

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید.


بیشتر بخوانید:
غذاهای فرانسوی
1398/11/20
آشنایی با غذاهای فرانسوینن ...
غذاهای بومی کردستان
1398/11/6
بعضی از افراد به دلیل عادت های ذائقه ای خاص خود، ن ...
نان های بومی کشور های مختلف
1398/11/18
یکی از وعده های اصلی و مهم ...
سالادهای رژیمی
1398/11/9
آشنایی با سالاد های رژیمی ...